Su Kefiri Mayası 7 gr
Su Kefiri Mayası 7 gr
Su Kefiri Mayası 7 gr

Su Kefiri Mayası 7 gr

Marka : MAYAKÖY
Fiyat : 200,00 TL(KDV Dahil)

Kurutulmuş Su Kefiri Mayası 7 gr 

Meksika'da ilk defa tatlı bir öz suyu olan kaktüslerin çevresinde bulunduğu söylenen su kefiri mayaları her ne kadar kefir olarak adlandırılsa da süt kefirinden apayrı bir bakteri mantar kolonisidir. Japonların su kristali de dedikleri su kefiri mayaları üretilemez, mutlaka elde edilmesi ve çoğaltılması gerekir. Su Kefiri ise bu mayaların fermente ettiği lezzetli ve probiyotik bir içecektir. 

Su kefiri mayaları, 7 gramlık ambalajlarda ve kurutulmuş şekilde gönderilir.  Bu miktar ile yaklaşık 1 litre doğal su kefiri hazırlanabilmektedir. Firmamızda çoğaltılıp, bakılmaya başlandığı tarihten itibaren su kefiri kültürlerimiz doğal kaynak suyu ve doğal pancar şekeri kullanılarak korunmaktadır. Mayalarımızın beslenmesinde kullanılan kuru meyveler organiktir. Daima hijyenik ve her türlü kimyasal kirleticiden uzak bir ortamda çoğaltılıp kurutulmaktadır. Su kefiri içtiğinizde ferahlık veren lakto fermente bir içecektir.  

Şekerle veya meyve sularıyla fermente edilir ve sonunda laktik asit, ethanol ve karbondioksit ortaya çıkar.  Lakto-fermente'de ki lakto; laktoz(süt şekeri) değil. Laktik asittir. İçinde süt ürünü yoktur. Vegan beslenmeye uygundur. Fermentasyon sonunda açığa çıkan karbondioksit gazlı içecek sevenlere içinde işlenmiş şeker, renklendiriciler, suni aroma ve tatlandırıcılar olmayan harika bir seçenek oluşturur. Su kefiri probiyotiktirKafeinsizdir. Uyarıcı etkisi yoktur. Süt kefirinde sütten belli bir miktarda yağ alırken su kefiri yağsızdır.  DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKSE sahiptir. Kefir mayaları tekrar tekrar kullanılabilir ve sayısız içecek yapabilirsiniz. 

Su Kefiri Mayasının Aktifleştirilmesi 

1.    Bir litrelik cam kavanozun içine oda sıcaklığında, bir su bardağı klorsuz içme suyu koyun. 

2.    Kurutulmuş kefir mayalarını içine atıp 15 dakika bekleyin. 

3.    Bir litre suya (oda sıcaklığında), 4-6 kaşık toz şeker koyup karıştırarak eritin. Mayalamak için de bir başka cam kavanoz kullanabilirsiniz.

4.    Mayalarınızın süzün ve şekerli su karışımına ilave edin.

5.    Kavanozu ağzına kadar şekerli su ile doldurmayın. Biraz boşluk bırakın ki taşmasın. Kavanozun ağzını tülbent bezle kapatın.

6.    İçine kuru meyve atın. Aşağıdakilerden sadece birini tercih edin.

·   1 adet incir veya

·    5-10 adet çekirdeksiz kuru üzüm veya

·    2 adet kuru kayısı veya

·    2 adet kuru erik

7.  2 gün oda sıcaklığında direk güneş ışığı almayan bir yerde mayalanmaya bırakın. 

8.  2. mayalama için aynı ölçülerde şekerli su karışımı hazırlayın. Mayalarınızı plastik süzgeçle süzün ve yeni hazırladığınız şekerli su karışımına ilave edin. Şekerli suya kuru meyve koymayı unutmayın. Süzdüğünüz 1.parti şekerli su fermente olmadığından dökebilirsiniz.

9.    Aynı şekilde ve aynı ölçülerde 3. Mayalamayı da yapın. Kullandığınız kavanozların temiz olmasına dikkat edin. Sağlıklı mayalar, bizim için sağlıklı besinler yapar. Emin olmadığınız veya gücü azalmış mayaları kullanmayın.

Bu aşamadan sonra mayalarınız aktiftir ve aynen yukarıdaki gibi mayalayarak su kefiri yapabilirsiniz. Yaptığınız su kefirini dilerseniz saf şekliyle tüketir dilerseniz ikinci fermantasyona alabilirsiniz. 

İKİNCİ FERMANTASYON:

Süzdüğünüz su kefirini tatlandırak için zevkinize göre taze ve kuru meyveler, bitki çayları, baharatlar, taze sıkılmış meyve suları hatta sebze suları kullanabilirsiniz.  

1. Su kefirinizi içine koyduğunuz ilavelerle birlikte ağzı sıkı kapalı bir şişe yada kavanozda 1-2 gün yine oda sıcaklığınd bekletin.

2. Karbondioksit çıkışını yani kabarcıklanmayı arttırmak için bir tatlı kaşığı toz şeker ilave edebilirsiniz.

3. Damak tadınıza göre 1 yada 2 gün daha mayalandıktan sonra buzdolabına koyun.

4. 4-5 gün içinde tüketiniz. Uzun süre beklemesi halinde tadı değişir ve alkol oranı yükselir.

Ürünlerim Nasıl Gönderiliyor?

Halisinden.com'dan satın aldığınız ve depolarımızda en uygun şartlarda saklanan ürünler size ulaşıncaya kadar bozulmayacak şekilde ambalajlanır.
* Soğuk tutulması gereken peynir, tereyağ gibi ürünler köpük ambalajlarda buz aküleriyle beraber;
* peynirlerimiz vakumlu poşetlerde;
* kırılabilecek yumurtalar her biri peçetelere sarılı şekilde yine köpük ambalajlarda;
* kırılabilecek cam kavanozlar her türlü darbeden koruyan özel havalı ambalajlarda;
* zeytinyağ ve bal gibi dökülebilir ve sabun, sucuk gibi kokusu diğer ürünlere bulaşabilecek ürünler çift kat özel üretim ağzı makineyle kapatılmış naylon torbalarda sevk edilir.

Tüm ürünleriniz dayanıklı karton kutularımıza en uygun şekilde yerleştirilip gerekirse boşluklar dolgu malzemeleriyle doldurulur. Bütün çabalarımıza rağmen nakliye sırasında hasar gören ürünler %100 müşteri memnuniyeti adına ücretsiz olarak yenileriyle değiştirilir.